V jižní Dalmácii leží v Jadranu ostrov Mljet, dlouhý 35 km a široký jen asi 5 km. Je to oblíbený turistický cíl pro jednodenní výlety z Korčuly nebo Dubrovníku.
Na rozdíl od ostatních dalmatských ostrovů jej ze tří čtvrtin pokrývá dubový či borový les. V západní části, chráněné jako národní park, se lze setkat i s cedry. Na samé špičce ostrova leží dvojice jezer. Velké a Malé, která původně byla krasovými údolími, až později zatopenými mořskou vodou. V obou jezerech je patrné kolísání vody při přílivu a odlivu, čehož využívá několik mlýnů v průlivech, které je spojují s mořem. Uprostřed Velkého jezera na ostrůvku stojí bývalý benediktinský klášter ze 12. století s prvky románské, gotické ai barokní architektury. Je to místo zaslíbené milovníkům fotografování, neboť pohled na ostrůvek s klášterem z pevniny je až kýčovitě krásný.
Klášter dříve fungoval jako hotel, který však dnes poněkud chátrá a jen kostel byl znovu vysvěcen. Mljet je považován za nejkrásnější ostrov jižní Dalmácie a za jeden z nejkrásnějších ostrovů celého Chorvatska i Evropy. Nemá větší turistická střediska a omezené ubytovací kapacity naštěstí ochránily tento romantický ostrov od masové turistiky, známé z jiných oblastí Chorvatska. Největšími sídly jsou Babino Polje Polače s přístavem a Pomena. Najdete tu mimořádně krásné pláže, které jsou většinou písečné. Zejména v zálivech Sutmiholjska, Brnjestova, Saplunara a Blaca. Na ostrov se dostanete nejlépe trajektem, neboť má trajektové spojení s Dubrovníkem a přístavem Prapratno u Stonu na poloostrově Pelješac.
V dřívějších dobách byl ostrov Mljet pověstný výskytem jedovatých hadů, což je dnes již minulostí. Zásluhu na tom má vysazená promyka mungo, která se hady živí. Na rozdíl od jiných jadranských ostrovů je Mljet pokryt téměř ze tří čtvrtin lesy, tvořenými porostem borovice halepské a dubu cesmínového. Povrch ostrova tvoří krasové vápencové kopce, údolí a závrty.