Nápadný a velice úzký výběžek mezi Dubrovníkem a Makarskou, jižně od ústí řeky Neretvy – to je poloostrov Pelješac dlouhý 65 km. S pevninou je spojený jen tenkou šíjí poblíž Stonu.
Jeho zvláštnost je nejen ve tvaru či v poloze, ale také třeba v poloostrovní fauně. Je tu bohatý výskyt hadů, včetně jedovaté zmije růžkaté a dokonce zde, jako na jediném místě v Evropě, žijí volně šakali a promyky, které se hady živí. Hlavními sídli poloostrova jsou Ston, Trstenik, Trpanj (se zříceninou středověkého hradu rodiny Kačičů), Janijina a Orebič, což je „hlavní město“ a správní středisko poloostrova. Řada dalších vsí, obcí a osad je známá jako letoviska vhodná hlavně pro pobytovou turistiku. Třeba Viganj je vyhlášená jako ráj pro surfaře. Jednotlivé vesnice spojuje silnice, odbočující sem z jadranské magistrály a táhnoucí se po celé délce Pelješacu až do Loviště na jeho horní špičce. Kromě koupání je Pelješac také známý svým prvotřídním vínem, neboť zdejší podmínky svědčí pěstování nejlepší vinné révy v celém Chorvatsku.
Orebič je nejen hlavním městem a správním střediskem poloostrova, ale proslulo i jako sídlo vysloužilých námořních kapitánů, kteří si zde postavili své domy. Celkem zde žije kolem dvou tisíc obyvatel. Město leží na úpatí hory Svatý Ilija a jen úzký průliv jej dělí od ostrova Korčula. Jeho centrum se rozkládá podél nevelkého přístavu. Na nábřeží se nachází několik pěkných domů z 18. a 19. století, které si zde postavili právě kapitáni orebičských plachetnic. Na hlavním náměstí zvaném Trg Mimbelli, nechybí ani Námořní muzeum. Městský kostel Panny Marie není zvlášť zajímavý, za vidění však stojí dvě stavby v okolí města. První je františkánský klášter, který najdete asi 1,5 km severozápadně, uvniř kterého je pozoruhodný reliéf od Nikoly Firentinace. Druhou stavbou je poutní kostel Panny Marie Karmenské ve vsi Karmen. Východně od města, směrem na Dubrovník, se táhne zhruba dva kilometry dlouhá písečná pláž s autokempingem.