Chorvatská kuchyně je ovlivněna směsicí nejrůznějších vlivů okolních kultur, které kdy v Chorvatsku působili. Díky tomu nenajdeme oblast, která by neměla svou specialitu.
V chorvatské kuchyni si každý najde to své, protože Chorvati používají k přípravě svých jídel opravdu velkou škálu surovin od mořské ryby a plody moře, přes zeleninu až po skopové. Každý region je specifický nejen svou přírodou a krajinou, ale také právě kuchyní a my se na některé z nich nyní podíváme.
Istrijská kuchyně: Samotná istrijská kuchyně je také velmi rozmanitá a záleží, v jaké oblasti se zrovna nacházíte. Pokud jste v té přímořské, můžete očekávat především ryby. Vnitrozemská kuchyně se zase specializuje více na úpravu masa z domácích zvířat. Velmi vyhlášené je istrijské prosciutto, olivy a korýši, zejména pak slávky. Velmi oblíbené jsou také posutice, což je druh těstovin, který se podává k dalším surovinám. Istrije může nabídnou také skvěle upravované kuřecí a zvěřinu.
Horské oblasti Gorski kotar a Lika: tyto dvě horské oblasti mají velmi podobnou kuchyni. Jejich specialitou je především jehněčí maso, které je buď pečené, nebo vařené. Oblíbené je zde také kyselé zelí a různé druhy mléka, sýrů, které jsou zvláště v oblasti Liky vyhlášené. Horské řeky a lesy jsou taktéž bohaté na ryby a zvěřinu a vše můžete zapít místní slivovicí.
Dalmácká kuchyně: Jakožto pobřežní oblast je místní kuchyně velmi podobná té Istrijské. V oblibě zde mají především mořské živočichy. Specialitou je zdejší brodetto. Jedná se o dušenou rybu v rajčatové šťávě s cibulí a kořením. Dále zde naleznete nejrůzněji upravované humry, krevety, chobotnice nadívané pršutem, risoto s mořskými plody a saláty s chobotnicí. Časté jsou také těstoviny s nejrůznějšími omáčkami a sardinky buďto smažené, nebo nasolované v oleji.