Ostrov Koločep je vlastně s rozlohou 2,5 km2 nejmenším obydleným ostrůvkem ze skupiny Elefitských ostrovů. Najdete ho asi 4 km od Dubrovníku a 1 km od sousedního ostrova Lopud. Turisté jej znají spíše z jednodenních výletů člunem z Dubrovníku, což trvá pouhých 25 minut. Ostrov je známý pro své příjemné středomořské klima s mírnými zimami a příjemnými léty a také pro své přírodní krásy.
Na Kolečepu se nacházejí dvě obce, Gornje Čelo na jihozápadním a Donje Čelo na severozápadním pobřeží u kulaté zátoky. Obě dohromady mají asi 150 stálých obyvatel, kteří se živí prací v Dubrovníku nebo cestovním ruchem. Vedle toho pěstují zeleninu, ovoce a vinnou révu. Do 19. století byla hlavním zdrojem obživy místních obyvatel těžba perel.
Ačkoliv je ostrov vápencový a chybí zde povrchová voda, působí jako zelený ráj. Spletité cestičky pro pěší turistiku lemují cypřiše, borovicové lesy, pinie a kaktusy.
V obci Donje Čelo, což je turistické centrum ostrůvku, stojí za návštěvu farní kostel ze 13. století, na jehož stěny byly použity úlomky římských mramorových skulptur a části pletené ornamentiky z raného středověku. Nad kostelem chrání oblast čtyřstěnná obranná věž, původně součást hradeb, které vystavěli obyvatelé Koločepu v 16. století na obranu proti Turkům. Chráněné pláže najdete v zákoutí zátoky, ležící naproti Dubrovníku, a u vily Ruža, kde je malá písečná pláž. Východně od této vily se rozkládají oblázkové a skalnaté pláže s kempem pro nudisty.
Cestou do vsi Gornje Čelo, druhé osady ostrůvku ležící v malé zátoce na východním konci Koločepu, se projíždí kolem trosek středověké pevnosti. Nedaleko obce stojí u cesty dvě zříceniny kostelů z 9. století. Předrománský kostel Svatého Antonína z Padovy byl restaurován v 18. století. Výborné možnosti ke koupání naleznete západně pod východním sportovním hřištěm a u příkrého pobřeží, kde vede k oblázkové pláži více než 100 schodů.