Chorvatsko je jednou z mála zemí na světě, kde najdeme – na tak relativně malém území, tolik vápenců a dolomitů. Ty tvoří překrásné krasové jevy, které lákají stále více turistů ale i domorodců. Ti mohou obdivovat jeskyně, propasti, skalní mosty, jezera nebo vyvěračky. V těchto krasových útvarech se můžete setkat i se zajímavou faunou a flórou. Některé jeskyně se nachází přímo u pobřeží Jaderského moře, jiné najdete ve vnitrozemí.
Cerovacké jeskyně
Tyto jeskyně, chorvatsky řečeno „spilje“ patří mezi ty nejkrásnější. Nachází se asi 6 kilometrů od vesničky Gračace na severovýchodním okraji Velebitu. Z jejich 4 km dlouhých chodeb je zpřístupněno asi jen 1,5 km. Jejich krápníková výzdoba je považována za jednu z nejhezčích v zemi. Prohlídková trasa trvá asi 45 minut – trasy jsou celkem tři a to horní, střední a dolní. Zajímavostí jsou bohaté paleontologické naleziště. Jeskyně byla za srbské okupace poničena. Od roku 2006 byla turistům opět zpřístupněna.
Biševská modrá jeskyně
Krasový útvar se nachází na ostrově Biševo u ostrova Visu. Zajímavostí této jeskyně je barevný světelný efekt, který vzniká lomem světla a který se vyskytuje nejintenzivněji v 11 hodin dopoledne. Přístupná je pouze po vodě. Zavezou vás tam člunem nebo loďkou, ale pouze za dobrého počasí, kdy nejsou vlny. Při návštěvě jeskyně se doporučuje současně navštívit také hned vedle ležící jeskyni Medvidina spilja, kde již stovky let žijí tuleni středomořští, které jsou na seznamu ohrožených zvířat a téměř před vyhynutím.
Další jeskyně
Pokud vám dvě výše jmenované jeskyně nebudou stačit, můžete navštívit ještě další. Například jeskyni Baredine v severní části poloostrova Istrie, Dračí jeskyni na ostrově Brač, jeskyni Rača z vesničky Lastovo, Grapčevovu jeskyni na pobřeží ostrova Havar, Vranjaču u města Kotlenica nebo velmi pěknou jeskyni Biserujka u obce Rudine.