Chorvatsko, to nejsou jen moře, pláže a promenády. V tomto dílu článků o Chorvatsku nalákáte své chuťové buňky na místní kuchyni a dozvíte se i o nejoblíbenějších sportech či slavnostech, které byste si rozhodně neměli nechat ujít.
Chorvatská kuchyně
Dá se říci, že v zemi jsou dva typy kuchyně, které se vzájemně prolínají – vnitrozemská a středomořská, výrazně ovlivněná italskými prvky. Jídelníček na pobřeží tedy z velké části tvoří ryby a plody moře, například skampy. Ve vnitrozemí je oblíbené maso se zeleninou. Výjimečná je také Isrie, která kromě masa a zeleniny klade důraz také na houby a hojně jsou zde zastoupeny také pokrmy z čekanky, rukoly, fazolí a kukuřice. Mezi místní nejproslulejší pokrmy patří fritule (tučná pečeně), zvacet, istrijská polévka a lanýže. K polévce se servíruje opečený bílý chléb namočený v červeném víně s trochou olivového oleje, cukru a pepře. Vše se poté podává společně v jakémsi poháru nazvaném bukaleta. Zvacet je pokrm podobný guláši, který se připravuje ze srnčího, telecího, králičího či drůbežího masa, občas se podává s houbami. Surovinami pro další typické jídlo – manestru, jsou kyselé zelí, brambory a fazole, místo zelí se někdy podávají těstoviny. Na ostrovech Kvarnetu jsou častými pochoutkami salát z plodů moře, rybí guláš s polentou, sardele, grilované nebo vařené ryby, jehněčí s bramborami, ale tkaé suljiki (ravioly) se srnčím gulášem, fazole a čekankový salát a jako moučník například bakarské baskoty (slano-sladké sušenky).
Patříte – li mezi milovníky vín, Chorvatsko bude pro vás rájem. Z červených vyzkoušejte například Teran, Merlot či Cabernet, z bílých potom Malvaziju, Zlahtinu, Posip, Kujundzusu či Crk.
Spropitné
V Chorvatsku je stejně jako v ostatních jižanských zemích, obvyklé dávat spropitné, pokud je však již v účtu zahrnuta částka za služby, pak je není zapotřebí dávat, částka se však obvykle zaokrouhluje. Spropitné očekávají i taxikáři či průvodci na výletech.
Sporty
Nejoblíbenějším sportem Chorvatů je fotbal, dále basketbal, tenis, házená, vodní pólo a jachting. Oblíbené jsou také méně obvyklé aktivity, jako například šachy, lukostřelba či veslování. Nejvhodnější přístavy pro jachty jsou v Dubrovníku a Korčule
Slavnosti
Na mnoha místech si můžete užít každoroční slavnosti. K vrcholům patří letní Mezinárodní dětský festival v Šibeniku, Léto ve Splitu či Kulturní léta na Istrii. Milovníky historie potěší Rytířské hry Alka v Singji 9. srpna a pro nadšence klasické hudby se pořádají na podzim ve Varaždinu Barokní koncerty.