… až tolika názvy může disponovat země, která patří českými obyvateli k nejnavštěvovanějším destinacím v období letních dovolených. Řeč je o nedalekém evropském státě, který se nachází na pomezí střední a jižní Evropy.
Chorvatsko je nástupnickým státem bývalé Jugoslávie. K jeho sousedům patří Slovinsko, Maďarsko, Srbsko, Bosna a Hercegovina a Černá Hora.
Člen
Od roku 1992 je Chorvatsko členem OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě)a OSN (Organizace spojených národů). Od roku 1996 pak členem Rady Evropy, od roku 2000 WTO (Světová obchodní organizace), v roce 2009 se Chorvatsko upsalo NATO (Severoatlantická aliance) a Evropské unii až 1. července 2013.
Charakteristika
Hlavním městem této země je město Záhřeb. Rozlohou Chorvatsko čítá necelých sedmapadesát kilometrů čtverečních, přičemž převážná část tohoto území leží v kontinentálním podnebí. Nezapomeňme na více než tisíc chorvatských ostrovů, které si budeme vyjmenovávat v některém z následných článků.
Království
Chorvatsko obývá 4,29 miliónů obyvatel. Většina z nich se hlásí k chorvatské národnosti, ovšem Chorvatsko utvořili na začátku sedmého století Slované. Ti přišli s vévodstvím a prvním chorvatským králem byl král Tomislav (od roku 925). Chorvatsko bylo královstvím do roku 1102. Poté vstoupilo do unie s Uhrami (dnešní Maďarsko).
Stoletá válka a 1. světová válka
Stoletá válka trvala od roku 1493 do roku 1593. Během této doby se do čela země postavil Ferdinand I. Habsburský a Chorvatsko bylo až do roku 1918 součástí monarchie Habsburků. Ucelený stát Slovinců, Chorvatů a Srbů vznikl po první světové válce. Po měsíci své existence však Chorvatsko přešlo do Království Srbů, Chorvatů a Slovinců. Toto království figurovalo až do konce světové války druhé.
Po 2. světové válce
Po 2. světové válce tato země zakládá Jugoslávii, ve které se Chorvatsko udrželo do roku 1991. Tehdy vyhlásilo svou nezávislost, která vyústila ve válku. Ta trvala až do roku 1995 – Chorvatsko vyhrálo.