Toto romantické jméno, snad připomínající Konstancii, ale základem názvu je jedna z odrůd kaštanu, není jistě není při cestě do Chorvatska hlavním cíle většiny rekreantů z ČR, možná to jsou jen desítky či jedinci nebo dokonce nikdo.
Město totiž neleží na břehu moře a ani neleží na žádném hlavním tahu. Přesto může nabídnout mnohé, proč se tam vypravit, takže příště?
Poloha a doprava
Hrvatska Kostajnica se nachází se v centrální části chorvatského Pounje právě na řece Una, naproti Bosenské Kostajnici, tedy na hranici Chorvatska. Je to sem 90km ze Záhřebu jihovýchodním směrem po silnici D30, z dálnice A3 je to sem 45 km z exitu 10 u Novska. Ještě připomeneme 106 km východně z Karlovace. Západním okraje města prochází železnice ze Sunje do Nového Města (Novi Grad) a dál do Bosny.
Historie
Nejstarší písemné doklady o kraji Kostajnica a jsou někdy z roku 1200, později (1218) okolí získala knížata Babonić – Blagajski, příbuzní maďarsko-chorvatských králů. Samo město se připomíná v roce 1240. Na ostrově v řece byl postaven hrad. V 16. stoleté se město dostalo do sféry Turků, resp. bosenských pašů, ale bánil ho Nikola Zrinský. Ten v roce1556 odjezdem na jih Maďarska a jako král zde bránil Siget, jenže Turci Kostajnicu bez velitele dobyli. Do roku 1688 bylo město součástí Osmanské říše a stalo se centrem soudní a správní správy kraje. Pak se město stalo hraniční pevností a zůstalo jí po celé 18. století.
O rozvoji města také rozhodlo postavení františkánského kláštera, kdy se jádro města přesunulo po řece západním směrem z důvodu lepší obrany. V roce 1733 se začal budovat i pravoslavný kostel sv Archanděla Gabriela a Michaela. Na Svatém vrchu nad městem se začala stavěl, ale nedokončila se, pevnost. Během 18. století vzniklo díky přistěhovatelství Horní Město, farní kostel sv.Mikuláše tam vznikl roku 1771. V krátkém období francouzské vlády (1809 – 1813) zde byl hlavní celní úřad v Illyrian provincií a bylo postavené mnoho staveb, celní dům, lékárna a další.
Zlatým věkem města se považuje období od roku 1871, kdy město ztratilo statut pevnosti, do třicátých let 20. století.
Město bylo značně poničeno za 2. sv. války, následně za socializace a i v občanské válce po roce 1991.
Moderní město
Po válce se město začalo rekonstruovat, rozvíjí se jeho ekonomika, kultury a cestovní ruch. Hlavním cílem turistů je zde “zelená řeka Uma”, která v letních měsících nabízí příjemné koupání a možnost provozování různých vodních sportů, břehy jsou rájem milovníků sportovního rybolovu. Pěkný je výstup na Svatý vrch, kde je oblíbené letovisko s restaurací a vyhlídkou. Okolní lesy lákají turisty a houbaře.
Cestovní ruch
Centrem turistického ruchu ve městě je Hotel Centrál, který má zajímavou architekturou a nabízí jednu z nejhezčích restaurací v této části Chorvatska. Obyvatelé Kostajnice si dávají záležet na udržování starých zvyků, pořádají se tu i velké akce, jako je v únoru slavný karneval Kostajnica (Fašnik) a v červnu na svátek sv. Antonína Paduánského, patrona město, se konají četné kulturní a sportovní akce.
Nejslavnější události Kostajnicka je ale Chestnut, oslava říjnové sklizně kaštanů a ochutnávka národních specialit spojených s různými kulturními a uměleckými akcí, kde si všechny generace mohou najít něco pro sebe.