Hreljin je osada, kterou se při cestování Chorvatskem určitě vyplatí navštívit. Nabízí nejen trochu moře, ale i krásnou přírodu a také historické památky.
Poloha a doprava
Osada Hreljin leží na planině nad jižním koncem Bakarské zátoky, správně patří také pod město Bakar. Osadou prochází silnice D501, která v tomto místě kopíruje průběh pobřežní E65. Do vsi se od jihu z pobřežní silnice odbočuje před vesnicí Šmrika a jede se přes Mali Dol, pobřeží od vsi klesá i silnice D523, kterou pak můžeme projet na ostrov Krk. Od Bakaru do Hreljina vede silnice ŽC5060, od kontinentální dálnice A6 pak již zmíněná silnice D501. Silničkou můžeme sjet i do Škrlijeva, kde je železniční zastávka na trati M202 z Rijeky do Karlovace, ovšem trať se tu serpentinově vyrovnává s výškovými rozdíly, takže pak trať prochází i na východě obce a je zde i zastávka Melnik.
Ve stráních pod vsí se nyní dokončuje další úsek dálnice A7, kterou se doprava do vsi radikálně zpříjemní, dnes ještě končí nad Bakarem.
Historie
Hreljin patřil k sedmi hlavním pevnostem Liburska, římsky Liburnia. Podle legendy ji postavil Hercules, který přišel z Řecka. V roce 1225 se Hreljin a nedaleký Vinodol dostaly do moci knížat Krk-Frankopanů. Poprvé se ale Hreljin uvádí v roce 1288 ve slavném Vinodolském kodexu. Listinou chorvatsko-uherského krále Ondřeje II Hreljin spadl pod Krkskou šlechtu, ale dřív svobodní rolníci se nechtěli stát nevolníky a střet ukončil tento Vinodolský kodex, kterým získali rolníci své práva, ale museli ctít moc ostrovních vládců.
Památky
Staré město Hreljin stávalo v místech současné rozsáhlé zřícerniny citadely (pevnosti), která leží na zalesněném hřbetu jižně od centra obce. Toto město bylo obklopené hradbami se dvěma věžemi a dvěma branami. V rohu stojící obdélníkový malý hrad je nejstarší částí města. Na nejvyšším místě stojí další tvrz a ve středu obce se nachází zřícenina jednolodního kostela sv. Jiří se zvonicí na čelní straně. Kaple Nejsvětější P. Marie Sněžné patří k nejlépe dochovaným stavbám starého města, byla ale postaven až roku 1699. V centrální části obce stojí kostel sv. Jiří z 1794.
Kultura
Centrem kulturního dění ve Hreljinu je kulturní středisko v centru města vedle kostela sv. Jiří. V roce 1997 vznikla Spolek pro zachování Hreljinského kulturního a přírodního dědictví a péči o Chakavianský dialekt, jeho hlavní akcí je halloweenský “Čočman Express” v podobě karnevalu a zábavy.
Cestovní ruch
Hreljin neleží na mořském pobřeží, to je přístupno lesnatým údolím pod pevností do osady Bakarac asi 2,5 km pěší chůze. V osadě ale najdeme několik možností ubytování, je to především Letní dům Hreljin, Villa Hreljin a apartmány.