Pokud budete chtít navštívit pobřeží Slovinské Istrie, určitě byste neměli opomenout několik více i méně známých míst, která se pyšní každé něčím zvláštním a zajímavým.
Koper
Zajímavé je už místní názvosloví. Pojedete-li po trase z blízkého italského Terstu do Koperu, což je pouhých 20 km, je toto slovinské město značeno velkými tabulemi, většinou jen s italským názvem Capodistria a bez upozornění, že město leží ve Slovinsku, ke kterému patří vlastně až od r. 1954. Slovinci na svých ukazatelích zase označují Terst jako Trst. Na chorvatských ukazatelích v jižní Istrii budete číst Kopar místo Koper. To jsou drobné matoucí detaily na poklidném rozhraní tří států.
Koper má malebné Staré město, které nese stopy dlouhé vlády Benátčanů. Náměstí v centru vás zaujme palácem prétorů s působivým cimbuřím, bohatě zdobenou katedrálou a dalšími historickými objekty. Koper není žádným typickým přímořským letoviskem, ovšem stojí za to sem zajet na výlet. Kromě historického centra je zde spousta bohatě zásobených obchodů.
Lipica
Je to téměř povinný výletní cíl pro milovníky koní a dostihů. Nachází se zde hřebčín, založený v r. 1580 rakouským arcivévodou Karlem a je to kolébka proslulého chovu lipicánů.
Škocjanske jame
V češtině jsou to jeskyně, které jsou rájem krápníkových útvarů a přírodním skvostem, kterým ve stometrové propasti teče hučící zpěněná Reka. Vchod od jeskyně najdete cca 50 km severovýchodně od přístavního městečka Izoly. Prohlídka podzemí trvá s průvodcem asi hodinu a půl a užijete si krásných zážitku i chladu a velké vlhkosti.
Piran
Městečko ležící na výběžku pevniny do moře v jihozápadním cípu Slovinska je nejkrásnější na slovinském pobřeží Jadranu. Nabízí směsici slovinské a italské atmosféry, působivé původní centrum, které bylo v minulosti několikrát obehnáno hradbami, prvně již v 7. století. Dodnes se dochovaly hradby ze 16. století. Romantické uličky vás dovedou ke kostelu sv. Jiří, odkud je skvělý výhled na záliv.