Chorvatskou Istrii tvoří nejen pobřežní letoviska, lázeňská města jako je například Portorož, ale také malá městečka či obce. Některé z nich se téměř vylidnily, ovšem o jejich bohatém životě ve středověku svědčí mnohé pamětihodnosti.
Buzet
Na sever od přímořského Pazinu narazíte zhruba po 30 km na městečko Buzet. Pod masivem Čičarija leží na návrší stará část města a pod ním se v údolní rovině rozkládá nový Buzet. Turistům se doporučuje zaparkovat a pokračovat pěšky úzkou uličkou skrz starou městskou branou podél hradební zdi až nahoru. U hlavního náměstí stojí barokní kostel, budova staré radnice, domy šlechticů a bohatých měšťanů.
Gradiště
Jedná se o opevněnou selskou osadu na cestě z Pazimu na Plomin, která se pozvolna restauruje. K zajímavostem patří hlavní náměstí se Šalamounovým palácem, biskupskou kaplí a také nedaleká útulná konoba Marino, kde se podává maneštra a fuži, zvěřina, domácí klobásy a další typické pokrmy istrijské kuchyně.
Asi nejmenší město na světě má dnes pouze 10 domů. Ve středověku žilo v tomto posádkovém městě s pevností na hranicích benátského a habsburského území více než dva tisíce lidí. Kromě několika památek lákají turisty typické istrijské speciality, jako lanýžový sýr nebo sladké kroštule.
Kotli
Osamělá malebná osada leží kousek za Humem je zapomenutým koutem, ale je tu výborná restaurace s istrijskou kuchyní.
Roč
Kdysi to bývalo centrum písemnictví psaného prvním slovanským písmem hlaholicí. Podél šestikilometrové silnice do Humu stojí deset hlaholských památníků z bílého kamene, připomínající věrozvěsty Cyrila a Metoděje.
Sovinjak
Asi 4 km za Buzetem odbočuje z hlavní silnice na Poreč úzká, strmá silnice mezi lesy borovic a istrijských dubů, vedoucí k malé osadě Sovinjak. Je odtud úchvatný výhled na okolí a v bývalé lisovně olivového oleje se scházela chorvatská společenská elita. Dnes je zde restaurace, kde se podávají kromě řady vynikajících specialit také prvotřídní celé lanýže.