Veliká spousta tuzemských turistů si samotnou dovolenou s dobrým jídlem a pitím vůbec nespojuje. Stačí jim sbalit pár štanglí vysočiny, několik instantních zázraků a více neřeší. Jedná se sice o levnější variantu jak se v zahraničí stravovat, ale přece jen si to přiznejme, dovolená bez vychutnávání si místních gastronomických pochoutek, to je jako sjíždět alpské vrcholky bez hezkého počasí.
Zážitek je to sice veliký, ale pořád máte pocit že tomu něco chybí. Poznávání místních specialit je přeci stejně dobrodružné a zajímavé jako prozkoumávání nemovitých památek. Toto pravidlo platí i o Chorvatsku. Pestrost a rozmanitost chorvatského jídla je neuvěřitelná. V její rozmanitosti jako by se odrážely veškeré vnější vlivy, které zde zanechala celá řada národů, pod které kdy Chorvatskou patřilo. Nalezneme zde tedy kuchyni inspirovanou čistě evropským stylem stravování, jako jsou rakouské a maďarské vlivy. Dále pak přímořskou kuchyni ovlivněnou Itálií.
A nesmíme samozřejmě zapomenout ani na turecké nyance, které sem přinesla dlouhá nadvláda Turků, projevující se v nejrůznějších masových a zeleninových závitcích, ražniči a čevabčiči.
Nejčastěji se zde můžete setkat s úpravou jehněčího a telecího masa opomineme li rybí speciality, které jsou jak již logicky vyplývá ze zeměpisného umístění Chorvatska všudypřítomné. Maso je nejčastěji pečeno na domácím otevřeném ohni v nejrůznějších nádobách. Díky tomu je krásně křehké a vláčné. K masu je vždy podávána zelenina, která je v této kuchyni také velice rozšířená a svým množstvím často na talíři upozaďuje přílohy jako jsou brambory či rýže.
Celkově se dá o Jadranském jídlu říci že je lehké zdravé a chutné. V parných dnech nikterak nepřitíží a po setmění vytváří jeho vůně neodmyslitelnou součást ulic, pláží a mol celého Chorvatska.
Celkově se dá o Jadranském jídlu říci že je lehké zdravé a chutné. V parných dnech nikterak nepřitíží a po setmění vytváří jeho vůně neodmyslitelnou součást ulic, pláží a mol celého Chorvatska.