Během války, která v Dubrovníku probíhala v roce 1991, až do roku 1992 bylo město vytrvale a hustě ostřelováno Jugoslávkou armádou. Odhaduje se, že během bojů dopadlo na zem Dubrovníku na 2000 granátů a řízených střel, které poničily, nebo nadobro zničily, některé památky pocházející z období dalmatské kultury.
Nejenže válka narušila chod města, ale zničila též mnohé historické poklady města, které měly nevyčíslitelnou hodnotu. Kromě toho poklesl znatelně turistický ruch a tak zanikla mnohdy jediná obživa místních obyvatel. V roce 1995 se začalo vše měnit k lepšímu, neboť byla uzavřena dohoda mezi Chorvatskem a Jugoslávií. Spolupráce s Evropskou unií a mezinárodní organizací UNESCO přinesla za krátký čas, výrazné změny ve vzhledu města a plno dříve poničených památek, bylo opraveno ve velmi krátkém časovém horizontu.
V dnešní době, může tedy Dubrovník, opět nabídnou svoji jedinečnou a kouzelnou atmosféru, společně s mnohými historickými a kulturními památkami, které se ve městě Dubrovník nachází. Během svých toulek městem, si určitě všimnete dominantních hradeb, které obepínají město a je z nich impozantní výhled na moře, který doslova bere dech. Mohutná věž Minčeta je součástí hradeb a patří mezi nejnavštěvovanější památky ve městě. Byla postavena v roce 1461 a sloužila pro obranu města, kdy na vrcholku věže sídlí několik střílen.
Kromě velikých kamenných hradeb rozesetých po celém městě, můžete ještě navštívit Bránu Pilu postavenou v roce 1537 či Velkou Onofriovu fontánu, která byla postavena neapolským architektem Onofrio de la Cava, který stojí i za vodovodním systémem celého města. V historickém centru Dubrovníku pak můžete navštívit místní restaurace či kavárny a odpočinout si po náročné prohlídce města. Zdejší kuchaři vám rádi naservírují ty nejlepší chody, které se v Dubrovníku vaří z těch nejlepších lokálních potravin.