Při cestě do Chorvatska budete projíždět více zeměmi – silniční pravidla jsou ale ve větší míře stejná s těmi, které platí u nás v České republice. Při prozkoumávání krás Chorvatska se ale budete možná častěji po zemi pohybovat autem a tak je dobré znát místní pravidla, která se liší například v povolené míře alkoholu v krvi.
Základní silniční pravidla
I na chorvatských silnicích se jezdí vpravo a předjíždí vlevo. Předjíždění a míjení je v Chorvatsku stejné jako u nás. Co se týče přednosti vozidel je to také stejné. Tak jako u nás i zde platí pravidlo používání bezpečnostních pásů a dětských zádržných systémů. Dále děti do 12 let věku nesmí sedět na předním sedadle. Pro všechna vozidla platí povinnost tlumených světel ve dne. Pokud jedete na motocyklu, jsou povinné helmy jak pro řidiče, tak pro spolujezdce, spolujezdec navíc nesmí být mladší 12 let.
Jak je to a alkoholem v krvi?
V Chorvatsku platí povolená maximální hranice alkoholu v krvi pro řidiče a to 0,05 promile v krvi. Pokud ovšem havarujete, množství alkoholu v krvi se bere v potaz. Řidiči do 24 let, profesionální řidiči a řidiči vozidel nad 3,5 tuny nemají žádnou povolenou hranici a nemohou si tak dát ani pivo před jízdou. Chorvatská policie vám může pokutu uložit na místě. Sice ji nemusíte zaplatit hned, ale chorvatská policie vám vydá doklad a pokuta musí být uhrazena následně během 8 dnů na místní poště nebo v bance.
Hlášení nehody
Všechny nehody na chorvatských silnicích musejí být hlášeny místní policii – telefonní číslo 92. Přivolaná policie na místě rozhodne o dalším postupu a poskytne účastníkům nehody potřebné informace. Například o chorvatských pojišťovnách, autoopravnách nebo odtahových službách. Jestliže je při nehodě poškozeno vozidlo z cizí země, jeho řidič musí od policie obdržet protokol o nehodě a poškození vozidla, aby si mohl vozidlo odvézt.
Každá nehoda je nepříjemná, a tak snad se vaše cesta obejde bez komplikací. Šťastnou cestu.