Ve Středozemí se často pijí alkoholické nápoje, především pak víno. Češi jsou národem pivařů a naše pivo obdivují a milují po celém světě. Země jako Francie, Španělsko, Itálie, Řecko a další konzumují zejména víno. Nikoho tedy nepřekvapí, když si u oběda nebo večeře dají lidé v těchto zemích sklenici vína. Je to pro ně naprostá samozřejmost, podobně jako si dát k obědu malé pivo nebo minerálku. Jak jsou na tom Chorvaté s vínem?
Víno jako voda
Chorvaté pijí víno téměř jako vodu, minimálně se to o nich říká. Povšimněte si v restauraci na obědech, že jsou připraveny vždy sklenice na víno, popřípadě také místní, kteří přijdou na oběd, si dávají skleničku vína. Pijí jej na žízeň, je však nutno dodat, že chorvatské víno, tedy to, co Chorvaté pijí, není tak silné, jak si možná myslíte. Velmi známá a oblíbená jsou dalmatská vína, která v dobách antiky patřila ke známým pochoutkám.
Ostrovy také disponují různými odrůdami vín. Nejvíce ceněny jsou ty z Hvaru, ostrova Brač, Vis nebo Korčula a další. Jak Chorvaté nejčastěji pijí víno? Ředí jej. Červené víno zředí vodou a říkají tomu bevanda. Víno bílé zase zředí s minerálkou a nazývají to gemišt. Tato je popíjejí klidně během celého dne. Jestliže si chcete chorvatská vína užít naplno, pak se ředění vyhněte.
Bílá vína
Ta se pěstují zejména v severských oblastech. Asi nejvíc známá je odrůda malvazija. Věhlasné bílé víno najdete na ostrově Krk, v okolí města Vrbnik. Například víno Vrbnička žlahtina je unikátní a nikde jinde, v jiných podnebních podmínkách, se mu nedaří. V obchodech najdete také vína, jako tokaj, ryzlik, muškát a podobně.
Červená vína
Chorvatské červené víno je nejznámější právě ze severní Dalmácie a jde o primoštenský babič. Je to výborné červené víno. Vinice v okolí Šibeniku jsou velmi dobré a kvalitní, nabízejí velkou a širokou nabídku, například plavina, opol rosé, dalmatiner a další.