Je všeobecně doporučováno se vydat na dovolenou do Chorvatska v době od června do září – což platí pro tu nejoblíbenější lokalitu – Jadran, jehož pobřeží se doslova hemží českými turisty. Každopádně ceny jsou v období července a srpnu samozřejmě nejdražší – to se týče jak hotelů, tak restaurací.
Pokud chcete ušetřit, vydejte se na dovolenou do Chorvatska v červnu či v září. Navíc v září již nejsou tak silná horka jako v hlavní sezóně, ale voda v moři je stále krásně teplá. V zimě není tato destinace moc v oblibě u turistů, a to dokonce ani lyžařů, kteří dávají přednost sousednímu Slovinsku.
Jaké je zde podnebí?
V Chorvatsku se snoubí hne několik typů podnebí kvůli jeho poloze:
- Podnebí středomořské – je v přímořské oblasti, léto je zde hodně horké a dny prosluněné. Obecně platí. Že je zde velké horko a sucho a zima mírná a vlhká.
- Podnebí kontinentální – převládá obecně ve vnitrozemí.
Teploty v létě zde dosahují až 40 stupňů Celsia, nicméně alespoň trochu zchladit se můžete v moři, které bývá zpravidla vyhřáté na 25 stupňů Celsia. Nejpříjemnější podnebí je u Středozemního moře, které jej příznivě ovlivňuje.
Zima v Chorvatsku
V zimě zde teploty neklesnou pod pět stupňů Celsia a sníh byste tu našli tak jednou za deset let. Moře má v zimě průměrnou teplotu dvanáct stupňů Celsia.
Změny počasí
Pravidelné změny počasí na Jadranu jsou zapříčiněny větry, které jsou rozličné dle lokalit – od těch příjemných, až po ty méně příjemné. Přes den můžeme cítit závan větru od moře, večer naopak z pevniny.
Základní typy větrů jsou:
- Bóra – nepříjemný prudký vítr, který nicméně vytváří velké vlny, proto je oblíben u surfařů.
- Nevera – silný vítr, který přichází v letních měsících od západu a přináší s sebou zpravidla silné bouřky.
- Jugo – vítr tak horký, až je nepříjemný. Vane od afrického kontinentu a trvá obvykle několik dní v kuse.
- Mistrál – příjemný větřík, který vane v letních měsících při příjemném počasí.