Seznamte se s chorvatskými městy, které jistě budou alespoň průjezdním místem vaší trasty na cestě k moři do oblíbené destinace Chorvatska. Některé z nich nabízejí zajímavé turistické body, které stojí k vidění. Jiné mají bohatou historii v rámci své dlouhé existence.
CRES
V Jaderském moři nechybí ani ostrov Cres. Ten má 66 kilometrů délky a dvanáct kilometrů šířky. Leží v Kvarnerském zálivu a patří k nejsevernějším ostrovům této země.
Nejvyšším bodem je Goric, který má 650 metrů, ostrov je tvořen vápencem a uprostřed svého území nabízí i sladkovodní Vransko jezero. S Ostrovem Lošini jej pojí průplav s otočným mostem.
V osmnáctém století ostrov patřil Benátčanům, později i Francouzům nebo Rakušanům. Po první světové válce padl Cres do rukou Italů a v roce 1943 pak nacistickým Němcům. Později byl osvobozen.
CRIKVENICA
Toto turistické letovisko leží v Přímořsko – gorskokotarské župě a má přes deset tisíc obyvatel. Označení vozidel je složeno ze dvou písmen, a sice RI. Toto město má pod sebou ještě Dramali, Jadranovo a Selce.
Crikvenica se nachází v Kvarnerském zálivu Jaderského moře a svůj název nese podle kláštera řádu Svatého Pavla Prvního Poustevníka z roku 1412.
Daří se zde farmářství, zelenině, riviéře a rybaření. Nezapomeňme však také na lázně s množstvím sanatorií, na mořské akvárium se středomořskou faunou a flórou, a to včetně tropických ryb.
Záznamy o prvním osídlení pocházejí z doby starého Říma, kdy se toto městečko jmenovalo Ad Turres. Poté bylo Chorvaty přejmenováno na Kod tor a až po vyhoření Crikvenice se Crikvenice stala Crikvenicí. Až od devatenáctého století se území těšilo počínajícímu návalu turistů. Na základě toho se začal budovat přístav a první hotely.
Turistická místa jsou například kostel Nanebevzetí Panny Marie, kostel svatého Antonína, muzeum města Crikvenice, ateliér Zvonko Cara, Kavranovo sladkovodní jezero (mělké jezero s 1 m hloubkou) nebo zřícenina hradu Badani.
K místním osobnostem patří například dosud žijící argentinský kardinál – Estanislao Karlic.