Před tím, než se vydáte na svou první cestu do této krásné země, kterou si pro její blízkost, krásu i výhodné ceny zamilovalo mnoho Čechů, měli byste vědět několik základních informací. V této sérií článku se dočtete o místní květeně a zvířeně, klimatu, svátcích, oblíbených plážích apod.
Klima
Ve vnitrozemských oblastech Chorvatska je klima kontinentální, se suchým létem a chladnou zimou, přičemž v zimě může být poměrně chladno i na severním pobřeží. V jižních pásech pobřeží však přetrvává vliv středomoří s mírnou, deštivou zimou a suchým teplým létem. Na dalmatských ostrovech svítí slunce 2 600 hodin v roce a roční úhrn srážek na pobřeží je asi 760 mm. Naopak na západních svazích pohoří obrácených k pobřeží bývá někdy naměřeno i přes 3 000 mm ročně, v oblastech blíže k vnitrozemí 650 – 900 mm. Na pobřeží panuje od června ideální počasí ke koupání, kdy má moře teplotu vody od 20 do 25 °C. Příjemné teploty zde bývají i v noci až do října. Návštěvu vnitrozemí je nejlepší si dopřát od května do srpna.
Jazyk
Oficiálním jazykem je chorvatština, která spolu se slovinštinou a srbštinou patří k západní podskupině jihoslovanských jazyků. Chorvatština se od srbštiny liší pouze některými slovy. Na území existují tři hlavní dialekty: cakavský na jadranských ostrovech a na pobřeží; kajkavský na severozápadě Chorvatska a stokavský v ostatních oblastech.
Cestovní doklady
K cestě do Chorvatska a pobytu do 90 dnů nepotřebujete jako občan ČR vízum, stačí osobní průkaz, ale doporučuje se mít s sebou raději i pas platný po celou dobu pobytu. Jestliže jedete na dovolenou autem, či zde vůz chcete půjčovat, určitě se neobejdete bez svého řidičského průkazu, technického průkazu a mezinárodní pojišťovací karty.
Náboženství
Většina Chorvatů se hlásí k římskokatolickému křesťanství, zastoupeny jsou však i některé menšiny, například řecko-ortodoxní, muslimská a protestantská.