Ve středu Chorvatska se nachází jedno milé městečko s názvem Ogulin. Návštěvníkům nabízí nejen pěkné centrum s památkami, ale také překrásné okolí, které můžeme nejen pozorovat, ale můžeme zde prožít aktivní dovolenou.
Poloha a doprava
Ogulin leží zhruba v polovině cesty na východ z Rijeky (90 km) do Záhřebu (100 km). Z bližších měst ještě zmíníme severovýchodně Karlovac (55 km) a konečně 190 km jižně Zadar.
Městečkem prochází silnice D42 od dálnice A6 (20 km od exitu 2 u Vrbovska) k dálnici A1 (5 km od exitu 7 u Oštarije) a dál do Grabovace (69), kde končí na křižovatce se silnicí D1. Ogulinem prochází také železnice z Rijeky do Záhřebu, resp. jižním směrem do Kninu.
Historie
Oblast města byla osídlena v dávné minulosti, krajem prošly různé národy, asi kolem roku 630 se tu usadili Chorvaté. Ve 12. století je první zmínka o farnosti Modrus a to dává předpoklad výstavbu kostela sv. Jakuba v Ogulinu. Modrus v roce 1493 zničili Turci, což vedlo k výstavbě nového hradu Ogulinu. Město Ogulin vzniklo následně u tohoto hradu postaveném šlechtickou rodinou Frankopanů, zřejmě Bernardinem. Zdejší obyvatelé se vyznamenali osobní statečnosti a obětavosti v boji proti Turkům, za což dostali od Frankopanů svobodu v roce 1622. V letech 1640 až 41 propuklo Ogulinské povstání za lepší pracovní podmínky a další výhody. V 18. století se začala stavět předměstí před hradbami. Výraznější vývoj ale město zaznamenalo až v 19. století (1887), kdy se stalo sídlem Modrušsko-Rijecké župy.
Památky
Renesanční zámek stojí v blízkosti propasti. V roce 1967 v něm bylo otevřeno muzeum se bohatými sbírkami archeologie a s památným pokojem Ivana Brliće Mazuranice a rodáka ak. malíře Stjepana Galetiće.
V roce 1781 byl postaven farní kostel sv. Kříže, dále tu je katolický kostel bl. Štěpána a pravoslavný sv. Jiří. Kaple sv. Jakuba na městském hřbitově je podle archeologického výzkumu nejstarší stavbou v okolí z 12. či 13. století..
Příroda
Největší přírodní zajímavostí přímo ve městě je ponorná řeka, Đulin ponor. Zatím byl prozkoumán víc jak 16 km dlouhý systém. Podle legenda propasti získala jméno po mladé dívky Đuli, která zde žila v 16. století a pro lásku kapitána, který padl v boji s Turky, se do propasti vrhla a zahynula.
Jezero Sabljaci je umělá vodní nádrž asi 3 km jižně od Ogulinu, které vzniklo za účelem akumulace vody řek Zagorska a Mrežnica pro výrobu elektřiny. Provozují se zde různé vodní sporty, jako jsou plavání, veslování, plachtění, windsurfing, regaty, ale i po březích příjemné procházky a projížďky na kole po okolí. Rybolov je zde povolen celoročně. V zimě se sem slétá velké množství labutí.
Přehrada Bukovník je další jezero na řece Dobra, než se ta vrhá do propasti, asi kilometr od centra Ogulinu. Přehrada byla postavena tak, že je dlouhá asi 30 km.
Klek je impozantní vrcholový bod na exponovaném hřebenu Veliké Kapely, který se lehce svažuje k Ogulinu. vrchol tvoří dvě strmá skaliska, Klečice (1058 m) a Velká Klek (1182 m) s 200 metrů vysokou stěnou.
Cestovní ruch
Nedaleké Bjelolasici je středisko horské turistiky s Chorvatským olympijským centrem pro lyžování s možností provozování snowboardingu a sáňkování. Turisté a cyklisté zde mají desítky kilometrů vyznačených tras, vynikající podmínky má tu horolezectví,
Město žije nejen sportem, ale také kulturou, z akcí to jsou například Dny Murska, Frankopanské letní noci a Ogulinský Fairy Tale Festival a také akce folklórní.
A nakonec to hlavní, a to je možnosti ubytování. Jako jinde v Chorvatsku je i zde nabídka různorodá, apartmány Miše, hotely Klek a Frankopan a další možnosti v soukromí.