Město Vir leží na stejnojmenném ostrově v severozápadní části Dalmácie, v Zadarském kraji na chorvatském pobřeží Jaderského moře. Dnes patří ke špičkovým rekreačním centrům, které dokáže nabídnout široké klientele veškeré pohodlí k delšímu pobytu.
Z České republiky sem jezdí pravidelně poměrně mnoho lidí za sluncem a vodou, za přírodou i památkami.
Poloha a doprava
Jak bylo řečeno, Vir je ostrov, který je vzdálený 25 km severozápadně od Zadaru a 125 km jihovýchodně od Rijeky. Ostrov sousedí s pevninou, se kterou je spojen asi 600 metrů dlouhým mostem. Doprava na ostrov je proto jednoduchá, z dálnice A1 se odbočí na exitu 17 či 18, a pak je to do města Vir 40 km, jen musíme najet na silnici 6011. Stejně tak se dá jet po pobřežní silnici D8 (E65), ale stejně za Rovanskou musíme jet podél dálnice A1, směry jsou k Viru po Zadarském poloostrově stejné.
Historie
První zmínka o Viru pochází z roku 1069, ovšem podle archeologie zde bylo již pravěké osídlení a prvními obyvateli byli Liburničané, illyrijský kmen v 9. století před n.l. Bylo tu například hradiště na kopci sv. Juraje, jinde mohyly, pohřebiště atd. Z římských časů se dochovaly zbytky cest základy staveb, přístavu a mola se základy bývalé solnice.
S příchodem středověku se Vir svázal s děním v Zadaru, od 12. století se zde stavěly kostely. Benátky měly ale velký zájem ostrov opanovat, což se jim podařilo v roce 1329. Od počátku 16. století se objevuje turecké nebezpečí, občané Nin opustili své město a jako alternativa byla vybudovaná pevnost (Kašteline). Ostrov se v 16. století dostal do soukromých rukou, ovšem byl osídlen jen řídce. Později došlo k novému osidlování, zejména za majitele ostrova Vuka Crnice. Od 18. a 19. století se ostrov zalidňoval ještě víc, vždy podle úrodné půdy. Zajímavý byl rok 1908, kdy si ostrov koupilo 89 rodin a každá zaplatila 1/89 díl ceny. Na počest této události se každý rok 13. srpna slaví tradiční “Vírská noc”, nejvýznamnější kulturní a společenská akce během turistické sezóny.
Vir je notoricky známý tím, že je v létě přelidněn. Důvodem je plán z roku 1980, že se zde postaví jaderná elektrárna. Ceny pozemku prudce klesly a koupilo si je velké množství lidí, ale ke stavbě elektrárny nedošlo. Došlo i k velké výstavbě, ovšem většinou bez povolení, a tak úřady řeší, jak se s tím vyrovnat.
Památky
Kostel sv. Jiří (1845) stojí na místě středověkého kostela, z té doby se dochoval hřbitovní kostel sv Ivana (13. až 14. st.). Z předtureckého období je i kostel sv Martina ve Smratinami. Velkou památkou jsou zříceniny již zmíněné benátské Vírské pevnosti, která měla dvě třípatrové věže. Rod Crniců měl ve Viru na břehu moře palác, na jehož místě stojí dnešní radnice.
Cestovní ruch
Pláže na ostrově Vir jsou převážně oblázkové, krajina je plochá, místy porostlá borovicemi. Pobyt na ostrově je docela pohodlný, infrastruktura je velmi dobrá. Mimo obydlené oblastech stojí samoty, ale najdeme zde na pobřeží zcela osamělá místa.
Vir nabízí velké množství možností k ubytování, jsou to zejména apartmány, jako třeba Zvonko, Stipko, Edi, Daliborka a desítky dalších.
Flickr (bferi,Tomislav Mavrovic)