Dnes se podíváme do jednoho menšího chorvatského vnitrozemského města Našice. Leží ve východní Slavonii, vzdálené od Osijeka 51 km západně, 215 km východně od Záhřebu, 55 km severně od města Slavonski Brod.
Městem procházejí silnice D2 od Virovitice, D53 z Peczi do Sl. Brodu. Město leží na železniční trati Záhřeb – Koprivnica – Osijek, spoj je i na železniční trať ze Záhřebu do Vukovaru. K městu jsou připojeny osady v okolí, celkem mají Našice něco přes 8 tisíc obyvatel.
Historie
První zmínka o městu je z roku 1229, vládlo zde mnoho majitelů, rodina Abeovců, David Lackovič, Ivan Korvin, Ivan a Nikola Gorjanski a knížata Ujlakovci. V církevních vlastníků jmenujme zejména v počátkách templáře. V roce 1734 získal Našice rod Pejačevićů a držel je až do roku 1945.
Památky
Ze středověku se zachovaly některé památky, zejména je to gotický kostel sv. Antonína Paduánského, i když byl barokně přestaven. Překrásný je klasicistní zámek Pejačevićů, patří mezi nejvýznamnější stavby v této oblasti. Ve velkém parku u zámku byl vystavěn malý, jednopodlažní lovecký zámek. Na zámku žila a zemřela první a nejvýznamnější chorvatská hudební skladatelka Dora Pejačevićová (1885-1923), pamětní síň věnovaná jejímu životu a dílu se nachází v Městském muzeu. Ve městě je dále novogotická kaple s kryptou a hrobkou rodiny Pejačevićů, zejména se zmíněnou skladatelkou Dorou Pejačevićovou.
Za pozornost stojí i u kostela zajímavé náhrobní kameny s postavou biskupa z Đakovo Fr. Nicholase Ogramiće. Další kostel ve městě je z roku 1777, zvonice, která přežila tureckou vládu, byla dokončena v roce 1714.
Pro zasvěcení kostela se 13. červen slaví jako Den města.
Novodobé dějiny
V září 1991 se chorvatské úřady se snažily mírovými jednáními vyhnout boji, ale marně. Dne 20. září se obyvatelé uchýlili do úkrytů a jugoslávská armáda zahájila boj, kdy bylo zničeno mnoho domů, podniků, obchodů i památek. Po dvou dnech boje skočily, proto se zde 21. září slaví jako Den osvobození.
Dnes obyvatele živí zemědělství a rybolov, ale také tu je zastoupeno zpracování železa, výroba cementu a těžba kamene v nedalekém lomu.
Okolí města
Více než město samotné láká turisty jeho okolí. Jižně od města se rozkládají hluboké lesy s vesničkou Ceremošnjak a přehradou (jezerem) Lapovačs možností oblíbených projížděk lodí. Jsou tu ale i jiné vodní hladiny, zde nazývané jezera, třeba Jabukovac.Nedaleko města se nachází i soukromá zoologická zahrada.
Nejstarší památkou v okolí je ve vsi Martin na malém vršku u hřbitova románský kostelík z doby templářů.