Většina návštěvníků Chorvatska asi jméno města Labin nezná, protože neleží na břehu moře. Je to jistě škoda, protože město leží jen 3 km od pobřeží moře a nabízí mnohé památky, pamětihodnosti i krásu přírody. Z Prahy je to sem pouhých 770 km, což se dá stihnout za jeden den.
Město Labin najdeme na východním pobřeží Istrijského poloostrova, nad známým rekreačním střediskem Rabacem. Město je tvořeno ze dvou částí, na kopci to je Stari Grad (Staré město), a druhá část města známá je jako Podlabina.
Trocha z historie města
Předchůdcem města byla římská osada Albona, ovšem dnešní tvář Starého města se vytvořila ve středověku, kdy bylo obklopeno hradbami. Ty zanikly v 19. století, když na jejich místě vznikly obytné domy a nové paláce. Město bylo od roku 1295 ovládáno hrabaty z Pazine, od roku 1381patřilo církvi, od roku 1420 do 1797 Benátkám a pak Rakousku. Část Podlabina byla založena jako hornická osada na počátku 19. století.
Ve městě se roku 1520 narodil Matyáš Flacius, reformátor a spolupracovník Martina Luthera.
Významnou událostí bylo hornické povstání v roce 1943 proti Němcům, které se udrželo 40 dní, než bylo potlačeno.
Památky
Ve Starém městě můžeme vidět mnoho památek, nejstarší jsou pozůstatky kostela sv. Justa a farního kostela z 11. století. Najdeme zde renesanční a barokní paláce, zejména palác rodiny Scampicchiových z XV.st. a Praetorianský palác z roku 1555. Palác Battiala-Lazzarinirů z 18. st. je jeden z nejvíce reprezentativních barokních paláců v Istrii. Dnes je v něm Národní muzeum Labin s bohatými archeologickými, etnografickými, kulturními a historickými sbírkami, jde zde i replika důlní chodby.
Farní kostel sv. Mary má podobu z roku 1336, ale později byl přestavován, zvonice je z roku 1623 a bývá přes léto otevřená. Ve městě i na svazích jsou další menší kostelíky a kaple, některé ještě středověké. Z opevnění se dochovala brána sv. Flora z roku 1589, hlavnímu náměstí dominuje lodžie (City Lodge) ze 17. století.
Z nových budov jistě zaujme Městské divadlo (Circolo) z roku 1843, kdy bylo přestavěno ze sýpky z 1539, a Městský palác z roku 1900, v němž je městská správa. Staré Město je v současné době známé jako město umělců (Labin Atelier).
Labin dnes
Město má dnes asi 12 tisíc obyvatel, ale je v tom mnoho okolních osad. Spojuje v sobě bohatou kulturu a architektonické dědictví, rušný život mládeže, zejména ve večerních hodinách, kdy romantika mnoha kavárniček a barů vybízí k posezení. Je zde několik galerií (Alvona, Městské galerie) a dalších muzeí.
Patronkou města je Sentona, jako bohyně ochrany, krásy a plodnosti, její jméno je i na projektu na rozvoj cestovního ruchu. Pořádají se tu různé akce, například noční prohlídky města, výlety, prezentace labinských podniků, které nabízejí gastronomické služby, ale i mnohé výrobky, jako keramiku a podobně.
Město má i letní autobusovou dopravu mezi Labinem a Rabacem na pobřeží.
Další služby návštěvníkům
Město Labin nabízí velké možnosti ubytování, je zde víc jak deset hotelů (Adoral, Allegro, Amfora, Hedera aj.), apartmány (Albona, Miramah aj.), penziony (Kvarner) a kempy (Marina, Olova, Tunarica). Najdeme zde i mnoho restaurací, kaváren, vináren, zejména v úzkých uličkách Starého města.
Jak bylo řečeno, město Labin moře nemá, ale určitě stojí za návštěvu.