Město Šibenik leží zhruba uprostřed chorvatského pobřeží Jaderského moře. Se svými 41 tisíci obyvateli patří mezi větší chorvatská města, ale jako rekreační centrum náleží k největším.
Šibenik je považován za jedno z nejkrásnějších měst Jadranu, leží v členité krajině při ústí řeky Krky do moře, samo má proto velmi dobře chráněný přístav.
Pár slov k historii
Šibenik je nejstarším chorvatským městem na Jadranu, připomíná se již roku 1066 za krále Petra Krešimira IV. Historii má město plnou válek, ale i prosperity, byla zde dokonce i mincovna. Šibenik i přes ozbrojený odpor v 1412 se dostala pod benátskou nadvládu, ovšem znamenalo to jeho velký rozvoj. V přípravě na boje s Turky bylo město mohutně opevněno, hlavní pohromu však přinesl mor. Ten město doslova zdecimoval a dlouho se z něho vzpamatovávalo.
V roce 1797 se Šibenik stal součástí Rakouska, a byl jim s jednou francouzskou přestávkou do roku 1918. Pak město obsadili Italové, ale pro odpor byl Šibenik bombardován. Italská okupace trvala do roku 1921, ale protože nedaleký Zadar zůstal v italských rukách, dalmatský obchod se díky železnici přesunul do Šibeniku.
Nástup nové doby
Po 2. světové válce, ve které město bylo poškozeno dalším bombardováním, v době socialistické Jugoslávie se město otevírá více průmyslu, otevírají se nové továrny a elektrárny. Velmi se zlepšilo dopravní spojení hlavně otevřením Šibenického mostu roku 1963 připojení města na hlavní silniční síť. Města se dotkly boje po roce 1991, ale ubránilo se také díky vlastní “domobraně”.
Památky města
Střed města má velmi starobylý ráz, městu pak dominuje opevnění s 3 pevnostmi, ze kterých je krásný výhled na město a Šibenický záliv. Nejvýznamnější památkou je katedrála sv. Jakuba jako cenné dílo evropského pozdního středověku (1433–1555), kdy gotika přecházela na renesanci. Hlavní kopule má výšku 32 metrů, chrám má originální systém klenutí. Katedrála byla v roce 2000 zapsána do kulturního dědictví organizace UNESCO.
Vedle katedrály stojí neméně významná budova radnice z 16. století s otevřenou lodžií. Ve městě jsou dále paláce, ale pěkná je procházka úzkými ulicemi evokují temný středověk.
Kultura ve městě
V letní sezóně se v Šibeniku pořádají každý víkend nějaké hudební produkce, ale také několik významným festivalů. Mezi velké patří Mezinárodní dětský festival (přelom července a srpna), ale na konci záři se město zaplní Středověkým trhem.
Město a rekreace
Šibenik leží u moře, takže sem míří spousta lidí za koupáním. Je tu proto městské koupaliště Jadrija na konci průlivu sv. Antonína. Na jeho pláž se snadno dostaneme motorovými čluny, které jezdí po 15 minutách. K rekreaci také slouží nová městská pláž. Jen 6 km od města stojí za pozornost středisko Solaris.
Město nabízí velké možnosti ubytování v různých kategoriích, ať již v hotelech, hostelech, tak i v soukromí. Abyste věděli, tak zdejší obyvatelé jezdí rádi na víkend oblasti Jadrije, Zablaće a již zmíněného Solarisu. Nedaleko města stojí za návštěvu Národní park Krka. Ale za největší zážitek mnozí považují výlet na Kornati (Kornatské ostrovy), které jsou jen 25 námořních mil od města, a jde o přírodní skvost. Krásu ostrovů a ostrůvků podtrhávají divoké útesy, které jsou pro tuto oblast typické.